top of page

EADV 2021. Порівняння ефективності шампуню на основі дисульфіду селену та шампуню з піритіоном цинку в лікуванні помірної та сильної лупи

Женев’єв Лусуарн(1), Надін Ле Нотр(1), Філіп Масіо(1), Дельфіна Кероб(2), Жеральд П’єрар(3) 

(1)L'OREAL Research and Innovation, Кліші, Франція; (2)Laboratoires Vichy, Леваллуа-Перре, Франція; (3)кафедра дерматопатології Льєзького університету, Франція


Вступ: Себорейний дерматит (СД) — це хронічне та рецидивне запальне захворювання шкіри в зонах із великим вмістом сальних залоз, як-от волосиста частина голови. Стан характеризується еритемою, легким або помірним лущенням, що призводить до підвищеної продукції секрету сальних залоз на шкірі волосистої частини голови, а іноді супроводжується свербежем1. Серед дорослого населення поширеність СД сягає 5 %, здебільшого серед пацієнтів з ослабленим імунітетом і неврологічними захворюваннями2, 3. СД шкіри волосистої частини голови, що проявляється як легке лущення без видимого запалення, називається лупою, через яку страждають до 50 % населення. Серед факторів, що провокують розвиток СД, можна виділити, зокрема, вплив довкілля, індивідуальне здоров’я та порушення імунітету, які призводять до змін активності сальних залоз, складу шкірного сала і функції епідермального бар’єра та до колонізації поверхні шкіри грибками, результатом чого є запалення. Основну роль серед цих причин можуть відігравати ліпофільні дріжджі роду Malassezia.


Повідомлялося про активність піритіону цинку проти дріжджів Malassezia spp.4, 5. Він пригнічує ріст M. restricta і суттєво зменшує експресію ліпаз, активність яких сприяє виживанню та підтримує вірулентність M. restricta на шкірі людини6. Шампунь на основі дисульфіду селену (SeS2) є ефективним засобом лікування лупи — легшої форми себорейного дерматиту. SeS2 має протигрибкові властивості проти Malassezia spp., а також пригнічує ріст Staphylococcus epidermidis in vitro8, 9. Крім того, до складу шампуню на основі SeS2 входить саліцилова кислота з доведеною кератолітичною активністю, що допомагає зменшити лущення на шкірі волосистої частини голови10, 11. 



Мета: цього дослідження полягала в порівнянні ефективності в лікуванні лупи шампуню на основі SeS2.і шампуню на основі піритіону цинку 2 %. 



Матеріали та методи: У цьому простому сліпому відкритому дослідженні взяли участь 67 дорослих пацієнтів із помірною та сильною лупою. Після фази вимивання тривалістю 3 тижні учасники протягом 6 тижнів застосовували шампунь на основі SeS2 або шампунь із піритіоном цинку. Шампунем користувалися двічі на тиждень, перш ніж змити, його на 3 хвилини залишали на шкірі волосистої частини голови. Після 6-тижневого періоду лікування пацієнти починали 4-тижневу післялікувальну фазу з використанням м’якого шампуню двічі на тиждень. 


Тяжкість лупи визначали як суму балів для липких і незакріплених лусочок, кожен тип оцінювали за шкалою від 0 до 5 (0 = немає; 5 = тяжкий ступінь). Кількість дріжджів Malassezia spp. на мм2 корнеоцитів підраховували на пробі, взятій липкою стрічкою зі шкіри волосистої частини голови за затвердженою методикою. Еритему оцінювали за шкалою від 0 до 5. Інтенсивність свербежу шкіри волосистої частини голови пацієнти визначали за 9-бальною шкалою. Усі оцінювання лікарі та пацієнти проводили на вихідному рівні, щотижня протягом 6-тижневого періоду лікування та через 2 та 4 тижні після завершення використання шампуню. 



Результати: Придатні для аналізу дані були отримані від 63 пацієнтів (30 пацієнтів із групи SeS2 і 33 пацієнти із групи піритіону цинку). Середній вік пацієнтів становив 33 ± 2 роки. Середня кількість Malassezia spp. у групі SeS2 і піритіону цинку дорівнювала 206,8 ± 13,6 та 218,0 ± 15,7, відповідно. У групі SeS2 і піритіону цинку зафіксована така середня оцінка для лупи: 5,7 ± 0,2 та 5,9 ± 0,2, відповідно. Уже через тиждень застосування будь-якого з шампунів спостерігалося подібне зменшення кількості Malassezia spp. (SeS2: 165,9 ± 13,5; піритіон цинку: 173,2 ± 9,2) й оцінки тяжкості лупи (SeS2: 4,7 ± 0,2; піритіон цинку: 5,3 ± 0,2). На тижні 6 кількість Malassezia spp. становила 55.2 ± 8,6 і 44,3 ± 8,1 у групі SeS2 і піритіону цинку, відповідно. Наприкінці періоду подальшого спостереження (тиждень 10) реєстрували незначне прогресуюче збільшення оцінки тяжкості лупи та кількості Malassezia spp., але без повернення до значень вихідного рівня (кількість Malassezia spp.: 90,5 ± 10,9 і 94,85 ± 13,6; оцінка тяжкості лупи: 2,2 ± 0,22 і 3,3 ± 0,4 у групі SeS2 і піритіону цинку, відповідно). Відмінності, якщо порівнювати з вихідним рівнем, були статистично значущими (p = 0,05) уже на тижні 1 без різниці між продуктами; відмінності між продуктами не були статистично значущими. 


Рисунок 1 ілюструє змінення кількості Malassezia spp. із часом: від вихідного рівня до тижня 10 в обох групах лікування; на Рисунку 2 показані зміни в оцінках тяжкості лупи. 


В обох групах уже через тиждень фіксували однакове зменшення таких симптомів, як-от лущення, десквамація і свербіж (p = 0,05) Протягом періоду лікування зменшення інтенсивності свербежу шкіри волосистої частини голови було суттєвим уже на тижні 1 в обох групах (p = 0,05), з перевагою в групі SeS2. Протягом періоду спостереження SeS2.характеризувався значно кращим, якщо порівнювати з піритіоном цинку, залишковим ефектом (p = 0,05). 


На Рисунках 3–5 наведені детальні дані щодо змін тяжкості клінічних ознак і симптомів із часом для обох груп лікування. 



ЗМІНЕННЯ СЕРЕДНЬОЇ КІЛЬКОСТІ MALASSEZIA SPP. ІЗ ЧАСОМ

(на мм2 корнеоцитів)

Рисунок 1 

Відмінності, якщо порівнювати з вихідним рівнем, були статистично значущими (p = 0,05) уже на тижні 1 без різниці між продуктами. 



ЗМІНЕННЯ СЕРЕДНЬОЇ ОЦІНКИ ТЯЖКОСТІ ЛУПИ З ЧАСОМ

Рисунок 2 

Відмінності, якщо порівнювати з вихідним рівнем, були статистично значущими (p = 0,05) уже на тижні 1 без різниці між продуктами. 



ЗМІНЕННЯ СЕРЕДНЬОЇ ОЦІНКИ ТЯЖКОСТІ ЛУЩЕННЯ З ЧАСОМ

Рисунок 3 

Відмінності, якщо порівнювати з вихідним рівнем, були статистично значущими (p = 0,05) уже на тижні 1 без різниці між продуктами. 



ЗМІНЕННЯ СЕРЕДНЬОЇ ОЦІНКИ ТЯЖКОСТІ ДЕСКВАМАЦІЇ З ЧАСОМ

Рисунок 4 

Відмінності, якщо порівнювати з вихідним рівнем, були статистично значущими (p = 0,05) уже на тижні 1 без різниці між продуктами. 



ЗМІНИ СЕРЕДНЬОЇ ОЦІНКИ ТЯЖКОСТІ СВЕРБЕЖУ З ЧАСОМ

Рисунок 5

Відмінності, якщо порівнювати з вихідним рівнем, були статистично значущими (p = 0,05) уже на тижні 1 в обох групах зі значущою (p = 0,05) різницею на користь SeS2 порівняно з піритіоном цинку в період лікування та подальшого спостереження з тижня 3.



ВИСНОВОК

Ефективність у лікуванні лупи досліджуваного шампуню на основі SeS2 є зіставною з ефективністю шампуню з піритіоном цинку, але з дещо кращим профілем залишкового ефекту після 4 тижнів періоду спостереження.



Список літератури 

  1. Wikramanayake TC, Borda LJ, Miteva M, Paus R. Seborrheic dermatitis-Looking beyond Malassezia (Себорейний дерматит: не обмежуючись лише Malassezia). Exp Dermatol. 2019;28(9):991-1001. 

  2. Gaitanis G, Magiatis P, Hantschke M, Bassukas ID, Velegraki A. The Malassezia genus in skin and systemic diseases (Рід Malassezia в шкірних і системних захворюваннях). Clin Microbiol Rev. 2012;25(1):106-41. 

  3. Hay RJ. Malassezia, dandruff and seborrhoeic dermatitis: an overview (Malassezia, лупа та себорейний дерматит: огляд). Br J Dermatol. 2011;165 Suppl 2:2-8.

  4. Piérard-Franchimont C, Goffin V, Decroix J, Piérard GE. A multicenter randomized trial of ketoconazole 2% and zinc pyrithione 1% shampoos in severe dandruff and seborrheic dermatitis.(Багатоцентрове рандомізоване дослідження шампуню з кетоконазолом 2 % і піритіоном цинку 1 % при сильній лупі та себорейному дерматиті). Skin Pharmacol Appl Skin Physiol. 2002;15(6):434-41. 

  5. Barak-Shinar D, Green LJ. Scalp Seborrheic Dermatitis and Dandruff Therapy Using a Herbal and Zinc Pyrithione-based Therapy of Shampoo and Scalp Lotion (Лікування себорейного дерматиту шкіри волосистої частини голови та лупи з використанням шампуню та лосьйону на основі трав і піритіону цинку). J Clin Aesthet Dermatol. 2018;11(1):26-31. 

  6. Park M, Cho YJ, Lee YW, Jung WH. Understanding the Mechanism of Action of the Anti-Dandruff Agent Zinc Pyrithione against Malassezia restricta (Розуміння механізму дії засобу проти лупи піритіону цинку щодо Malassezia restricta). Sci Rep. 2018;8(1):12086. 

  7.  Danby FW, Maddin WS, Margesson LJ, Rosenthal D. A randomized, double-blind, placebo-controlled trial of ketoconazole 2% shampoo versus selenium sulfide 2.5% shampoo in the treatment of moderate to severe dandruff (Рандомізоване, подвійне сліпе, контрольоване плацебо дослідження порівняння ефективності шампуню з кетоконазолом 2 % і шампуню із селеном сульфіду 2,5 % у лікуванні помірної та важкої лупи). J Am Acad Dermatol. 1993;29(6):1008-12. 

  8. Leong C, Schmid B, Buttafuoco A, Glatz M, Bosshard PP. In vitro efficacy of antifungal agents alone and in shampoo formulation against dandruff-associated Malassezia spp. and Staphylococcus spp. (Ефективність in vitro протигрибкових засобів окремо та у складі шампуню проти пов’язаних із лупою Malassezia spp. і Staphylococcus spp.) Int J Cosmet Sci. 2019;41(3):221-7.

  9. Schmidt A, Rühl-Hörster B. In vitro susceptibility of Malassezia furfur (Чутливість Malassezia furfur in vitro). Arzneimittelforschung. 1996;46(4):442-4. 

  10. Borda LJ, Perper M, Keri JE. Treatment of seborrheic dermatitis: a comprehensive review (Лікування себорейного дерматиту: усебічний аналіз). J Dermatolog Treat. 2019;30(2):158-69. 

  11.  Melhorn S. [Use of salicylic acid oils on the scalp (Використання олій з саліциловою кислотою на шкірі волосистої частини голови)]. Hautarzt. 2017;68(3):248-9. 


Фінансування 

Це дослідження було проведено за фінансової підтримки L'Oréal Research and Innovation.


Конфлікт інтересів

Ж. Лусуарн, Н. Ле Нотр, Ф. Масіо і Дельфіна Кероб є співробітниками L'Oréal Group. Ж. П'єрар отримав гонорари за проведення дослідження. 


Подяка 

Автори висловлюють подяку за участь пацієнтам, а також за допомогу в написанні статті Карлу Патріку Горіцу (Karl Patrick Goritz), SMWS Франція і за художнє оформлення Домінік Пуассон (Dominique Poisson), Франція

EADV 2021. Порівняння ефектив�ності шампуню на основі дисульфіду селену та шампуню з піритіоном цинку в лікуванні помірної та сильної лупи
bottom of page